Як подолати больові відчуття при циститі: комплексний посібник

Інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ) є однією з широко розповсюджених інфекційних патологій людства. На них випадає до 40% інфекційних захворювань, які лікують у стаціонарі. Всі ІСШ можна умовно поділити на верхні

Як подолати больові відчуття при циститі: комплексний посібник

Інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ) є однією з широко розповсюджених інфекційних патологій людства. На них випадає до 40% інфекційних захворювань, які лікують у стаціонарі.

Всі ІСШ можна умовно поділити на верхні та нижні:

верхні – запалення нирок (пієлонефрит);

нижні – запалення сечового міхура та сечівнику (цистит та уретрит).

Що таке цистит та яка статистика в Україні?

Безперечним лідером серед всіх ІСШ є цистит, який характеризується запаленням слизового шару сечового міхура.

Гострий цистит в Україні є достатньо розповсюдженим і складає 314 випадків на 100 тис. людей у популяції, а циститу, що рецидивує — 135 на 100 тис. Тобто кожна 2 жінка у своєму житті переносить мінімум один випадок гострого циститу, а повторні загострення (рецидиви) трапляються у кожної третьої жінки.

Чому саме жінки найбільш страждають від циститу та його повторних загострень?

У жінок більшу захворюваність та часті повторні загострення циститу можна пояснити у такий спосіб:

-жіноча анатомія, яка має свої особливості (сечівник короткий, широкий, розміщений близько до прямої кишки, яка є резервуаром для агресивних бактерій);

-дисбактеріоз піхви при гінекологічних запальних захворюваннях;

-активне статеве життя, використання сперміцидів як методу контрацепції.

Причини циститу

Найчастіше цистит виникає внаслідок проникнення патогенних бактерій у сечовий міхур. Найбільш розповсюджений збудник – бактерія Escherichia coli. Вона зазвичай знаходиться в прямій кишці та потрапляє через уретру до сечових шляхів.

Існують численні фактори ризику циститу:

  • недостатня фізична активність, втома, нестача вітамінів;
  • недотримання гігієни; зниження імунітету;
  • неповне випорожнення сечового міхура та залишкова сеча;
  • переохолодження;
  • інструментальні втручання у сечовий міхур, сторонні тіла, післяопераційні ускладнення;
  • синтетична, вузька спідня білизна;
  • інші хронічні захворювання.

Прояви циститу

Основні прояви циститу – часте, болюче сечовипускання, часті позиви до туалету, нетримання сечі, біль у зоні над лоном, у промежині. В 40% випадків у сечі виявляють еритроцити (макрогематурія).

Найчастіше жінки звертаються до лікаря через больові відчуття. Вони з’являються при сечовиділенні в надлобковій ділянці, у попереку, що інколи перешкоджає повному випорожненню сечового міхура.

Із чим же пов’язане виникнення болю при циститі?

Бактерії здатні виділяти токсичні речовини, які призводять до набряку клітин слизового шару сечового міхура та їх загибелі. Через це нервові закінчення стискаються і постійно подразнюються, що проявляється у відчутті болю. Навіть мінімальне наповнення міхура сечею викликає позив до сечовипускання при тому, що міхур практично порожній. Інтенсивність болю при циститі часто порівнюють із такою, що виникає під час менструації, але вона більш виражена.

Однак ступінь болю може не відображати вираженості запального процесу і залежить також від реакції нервової системи та ступеню підвищення тонусу м’язу сечового міхура. Постійні скорочення м’язів призводять до появи різких, спастичних болей. При повторному епізоді циститу характер болю може змінюватися на тягнучий або на відчуття постійного тиску.

Як впоратися з больовими відчуттями та дискомфортом при циститі?

Дискомфорт при сечовипусканні та біль при циститі доставляє жінці масу проблем, сильно порушує її емоційний стан. Тому необхідно швидко діяти вже при перших проявах неприємних симптомів.

Екстрені заходи використовують для швидкого усунення болю. Повноцінне ж лікування циститу проводиться під контролем лікаря та із застосуванням антибіотиків:

  • сухе утеплення зони сечового міхура (теплі штани, шарф, хустка);
  • гаряча ванна – допомагає зняти м’язовий спазм і полегшити відходження сечі, але вона заборонена вагітним і жінкам із патологією серця, тим, у кого підвищена температура тіла, а також за наявності домішок крові або гною в сечі. Після ванни необхідно укласти жінку в теплу постіль і вкрити товстою ковдрою до шиї;
  • грілка – альтернатива попередньому методу як більш м’який тепловий вплив. Можливе застосування такого прогрівання при вагітності та жінкам із серцево-судинною патологією. Гарячу грілку тримають у зоні сечового міхура. Хвора лежить в ліжку під ковдрою;
  • содовий розчин – у склянці води розчиняють 1 ст. л. соди та випивають суміш за 1 раз. Після цього жінка має лягти в ліжко, поклавши в ноги грілку або пляшку з гарячою водою. При хворобах шлунка пити розчин можна не завжди;
  • рослинні препарати, які мають спазмолітичну та знеболювальну дію – в цьому разі на допомогу прийде сімейство рослинних уроантисептиків Фітолізин паста та нефрокапсули, які містять 9 та 7 рослинних компонентів відповідно, кожен з яких із давніх-давен використовують у народній медицині для підтримки здоров’я сечового міхура та нирок.

Один з основних компонентів обох препаратів – трава золотарнику – зменшує запалення та має спазмолітичну дію на гладкі м’язи сечових шляхів. Також екстракт цієї рослини має антибактеріальну та протигрибкову дію. У дослідженнях було продемонстровано зменшення частоти наступних загострень циститу та більш швидке одужання за умови використання рослинних препаратів у комплексній схемі лікування, та окремо протягом місяця після появи повторних симптомів. Якщо ви стикнулися з проблемою циститу, то підтримка здоров’я сечовивідних органів рослинними препаратами має відбуватися на регулярній основі, по 2 курси на рік.

Поділитися:

Актуальні новини

Лейкоцитурія та її диференційно-діагностичне значення в практиці лікаря первинної ланки

Лейкоцитурія та її диференційно-діагностичне значення в практиці лікаря первинної ланки

Незмінною популярністю й заслуженою довірою лікарів та пацієнтів протягом багатьох років користується Фітолізин® виробництва «Herbapol». Препарат застосовується при інфекційних і запальних захворюваннях сечовидільної системи; сприяє вимиванню дрібних конкрементів, попереджує їх зростання або повторне післяопераційне утворення. Біологічно активні речовини лікарських рослин (трава золотушника, хвоща польового і горця пташиного, коріння петрушки й любистку, кореневища пирію, насіння пажитника, листя берези і лузга цибулі) у складі Фітолізину® підсилюють виведення з організму сечовини та сечової кислоти, сприяють збереженню колоїднокристалоїдного балансу сечі; здійснюють спазмолітичну, знеболювальну, протизапальну, протимікробну і сечогінну дію, сприяючи профілактиці висхідної інфекції (напр., при циститі). Приймають Фітолізин® після їжі 3–4 рази на добу по 1 чайній ложці, розчиненої в 0,5 склянці теплої води. Також з’явилася нова форма випуску Фітолізину® — в капсулах, що робить прийом препарату максимально комфортним і приємним. Тривалість застосування Фітолізину® — 2–6 тижнів. У разі необхідності курс повторюють. Також з’явилася нова форма випуску Фітолізину® — в капсулах, що робить прийом препарату максимально комфортним і приємним. Перелік літератури знаходиться в редакції
Читати більше
Інфекції сечовивідних шляхів: як розпрощатися з “непроханим гостем”?

Інфекції сечовивідних шляхів: як розпрощатися з “непроханим гостем”?

Інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ)… Багатоликі та різноманітні, маніфестні й латентні, каверзні та вигадливі, ускладнені й рецидивуючі — вони завжди являють собою нелегке завдання як для лікаря, так і для пацієнта.
Читати більше
Які аналізи потрібні при підозрі на цистит?

Які аналізи потрібні при підозрі на цистит?

Жінки страждають циститом в 4 рази частіше, ніж чоловіки. Виною тому особливості будови сечовивідного каналу. У жінок він короткий і широкий, через що бактеріям легше проникнути в сечовий міхур.
Читати більше
Купити