Цистит у жінок: причини, симптоми та лікування

Скоріше добігти до туалету! Чому я так часто «бігаю»? Боже, як боляче! Чому сечі так мало!? Ці та інші відчуття виникали у кожної другої жінки на планеті, назва цьому – цистит.

Цистит у жінок: причини, симптоми та лікування

Скоріше добігти до туалету! Чому я так часто «бігаю»? Боже, як боляче! Чому сечі так мало!? Ці та інші відчуття виникали у кожної другої жінки на планеті, назва цьому – цистит. Давайте розберемося, що це таке, чому виникає та як можна не допустити виникнення цього захворювання.

Визначення терміну та фактори ризику циститу

Цистит – це гострий чи рецидивуючий (той, що повторюється) запальний процес сечового міхура, який дуже часто вражає молодих жінок та жінок преклімактеричного віку. Практично у кожної третьої жінки спостерігались прояви циститу до досягнення віку 24 років, і це не є випадковістю. Активне сексуальне життя, використання сперміцидів, нові сексуальні партнери тощо – це одні з основних поведінкових факторів ризику, які зумовлюють пік захворюваності саме у молодих жінок. Часто перший випадок циститу випадає на початок статевого життя, а далі загострення можуть бути також пов’язані із сексуальним контактом, хоча це не є 100% закономірністю. У старшому віці більш легке залучення сечового міхура в запальний процес зумовлене змінами, які відбуваються в організмі жінки. На тлі зменшення жіночих статевих гормонів, слизові оболонки, зокрема сечовивідної системи, тоншають, стають більш сухими, легше травмуються. Все це створює умови для проникнення та легкого розмноження інфекційних агентів у сечовій системі.

Причини циститу

Зазвичай цистит виникає через проникнення бактерій до міхура через сечовидільний канал. У жінок він короткий, широкий та розташований близько до прямої кишки, яка є резервуаром для бактерій. У 80% випадків це кишкова бактерія (E. coli) та у 20 % – інші збудники: стафілококи, стрептококи, клебсієли та протей. Кишкова паличка має джгутики та волоски (фімбрії), які забезпечують їй щільне прикріплення до стінок сечового міхура, а численні токсини, які вона виділяє, сприяють зниженню місцевого імунітету та розвитку біоплівок. Такі біоплівки стійкі до дії антибіотиків та є джерелом розповсюдження бактерій при наступних загостреннях циститу. Саме тому загострення циститу в третини жінок повторюються знову і знову.

Діагностика циститу

При зверненні за допомогою лікар проводить опитування, оглядає пацієнта та призначає обстеження. Цистит без ускладнень проявляється здебільшого місцевими симптомами, які є підставою для лікаря встановити діагноз: печіння, болючість, часті походи до туалету, інколи труднощі із сечовипусканням, біль внизу живота. При цьому проявів загального характеру – інтоксикації, підвищення температури, запалення в аналізі крові, порушень із боку нирок – немає. Які аналізи є основними для встановлення діагнозу циститу? Це аналіз сечі, де можуть бути знайдені лейкоцити, бактерії та еритроцити. Все це може вказувати на наявність запалення у сечовому міхурі. Жінкам, у яких цистит повторюється, треба додатково проконсультуватися у гінеколога та пройти обстеження на статеві інфекції. Додаткові методи обстеження при рецидивуючому циститі: УЗД, інструментальний огляд сечового міхура (цистоскопія) та цистографія. Так можна оцінити наскільки розповсюдилося запалення.

Лікування та профілактика

Оскільки здебільшого саме бактерії є причиною розвитку та загострення циститу, то антибіотики будуть основним компонентом лікувальної схеми. Лікар призначить антибіотик, який рекомендовано за протоколом, та випише рецепт для придбання препарату в аптеці. На жаль, антибіотик не завжди спрацьовує. В усьому світі гостро постає проблема пристосування бактерій до дії антибіотиків, які втрачають свою ефективність із року в рік. Лікування циститу, що рецидивує, та ефективне очищення сечового міхура від бактерій є великою проблемою, тому що антибіотики дуже погано проникають у біоплівки. Одним із методів, який може покращити очищення сечовивідних шляхів від бактерій, є використання рослинних препаратів із м’якою сечогінною дією. Сечовипускання природно захищає організм від того, щоб агресивні бактерії не проникли та не закріпилися у сечовому міхурі. Тому рекомендовано збільшити частоту сечовипускань і підвищити об’єм рідини, що споживається. У рослинних препаратах за сечогінний ефект відповідають ефірні, летючі олії, сапоніни, ксантини, флавоноїди та глікозиди. Рослинні препарати з антисептичним, сечогінним, спазмолітичним, протизапальним ефектами є найкращим варіантом лікування і запобігання циститу. Саме такими препаратами є сімейство Фітолізин паста та нефрокапсули, що містять 9 та 7 рослинних компонентів відповідно, кожен з яких із давніх-давен використовують у народній медицині для підтримки здоров’я сечового міхура та нирок. Біологічно активні речовини Фітолизину пасти та нефрокапсул посилюють виведення натрію, хлору, роботу нирок, збільшуючи частоту та об’єм сечовипускання.

Флавоноїди пригнічують розмноження бактерій у сечовому міхурі та сприяють виділенню надмірної кількості сечовини. Сапоніни пригнічують ріст стафілококів. Аглюкони мають спазмолітичний ефект. Силікати, які містяться в таких рослинах як спориш та польовий хвощ, запобігають утворенню каменів та підвищують виведення сечової кислоти. У дослідженнях було продемонстровано зменшення частоти наступних загострень циститу та більш швидке одужання за умови використання рослинних препаратів у комплексній схемі лікування та окремо, впродовж місяця, після появи повторних симптомів. Якщо ви зіткнулися з проблемою циститу, то підтримка здоров’я сечовивідних органів має відбуватися на регулярній основі, по 2 курси на рік.

Джерела:

1. Ведення пацієнтів з неускладненим циститом: оновлені Європейські рекомендації 2018. Журнал «РАЦІОНАЛЬНА ФАРМАКОТЕРАПІЯ» № 4 (49) 2018, с. 60-62 https://rpht.com.ua/ua/archive/2018/4%2849%29/pages-60-62/vedennya-paciientiv-z-neuskladnenim-cistitom-onovleni-ievropeyski-rekomendaciyi-

2. В.І. Медведь. Безсимптомна бактеріурія та рецидивуючий цистит у жінок: що нового? Журнал «Жіночий лікар», № 2 (88), 2020, с. 10-11 https://health-ua.com/article/62399-bezsimptomna-bakterurya-taretcidivuyuchij-tcistit-uzhnok-sho-novogo

3.Лисицька Є. Генітоуринарні менопаузальні симптоми: порівняння вагінального гелю на основі гіалуронової кислоти з кремом на основі естріолу. Журнал «Здоров’я України» https://health-ua.com/multimedia/userfiles/files/2022/Akush_3-4_2022/Akysh_3-4_2022_st15.pdf

4. Нікітін О.Д. ФІТОМЕДИКАМЕНТОЗНА ТЕРАПІЯ ХРОНІЧНОЇ РЕЦИДИВУЮЧОЇ ІНФЕКЦІЇ СЕЧОВИХ ШЛЯХІВ. Газета «НОВИНИ МЕДИЦИНИ ТА ФАРМАЦІЇ» 1-2 (485-486) 2014 http://www.mif-ua.com/archive/article/37835

5. ЦИСТИТ: СИМПТОМИ, ЛІКУВАННЯ, ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ. https://novgor.crl.net.ua/porady-likarya/tsystyt-symptomy-likuvannya-prychyny-vynyknennya/

Поділитися:

Актуальні новини

Лейкоцитурія та її диференційно-діагностичне значення в практиці лікаря первинної ланки

Лейкоцитурія та її диференційно-діагностичне значення в практиці лікаря первинної ланки

Незмінною популярністю й заслуженою довірою лікарів та пацієнтів протягом багатьох років користується Фітолізин® виробництва «Herbapol». Препарат застосовується при інфекційних і запальних захворюваннях сечовидільної системи; сприяє вимиванню дрібних конкрементів, попереджує їх зростання або повторне післяопераційне утворення. Біологічно активні речовини лікарських рослин (трава золотушника, хвоща польового і горця пташиного, коріння петрушки й любистку, кореневища пирію, насіння пажитника, листя берези і лузга цибулі) у складі Фітолізину® підсилюють виведення з організму сечовини та сечової кислоти, сприяють збереженню колоїднокристалоїдного балансу сечі; здійснюють спазмолітичну, знеболювальну, протизапальну, протимікробну і сечогінну дію, сприяючи профілактиці висхідної інфекції (напр., при циститі). Приймають Фітолізин® після їжі 3–4 рази на добу по 1 чайній ложці, розчиненої в 0,5 склянці теплої води. Також з’явилася нова форма випуску Фітолізину® — в капсулах, що робить прийом препарату максимально комфортним і приємним. Тривалість застосування Фітолізину® — 2–6 тижнів. У разі необхідності курс повторюють. Також з’явилася нова форма випуску Фітолізину® — в капсулах, що робить прийом препарату максимально комфортним і приємним. Перелік літератури знаходиться в редакції
Читати більше
Інфекції сечовивідних шляхів: як розпрощатися з “непроханим гостем”?

Інфекції сечовивідних шляхів: як розпрощатися з “непроханим гостем”?

Інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ)… Багатоликі та різноманітні, маніфестні й латентні, каверзні та вигадливі, ускладнені й рецидивуючі — вони завжди являють собою нелегке завдання як для лікаря, так і для пацієнта.
Читати більше
Які аналізи потрібні при підозрі на цистит?

Які аналізи потрібні при підозрі на цистит?

Жінки страждають циститом в 4 рази частіше, ніж чоловіки. Виною тому особливості будови сечовивідного каналу. У жінок він короткий і широкий, через що бактеріям легше проникнути в сечовий міхур.
Читати більше
Купити