Інфекції сечовивідних шляхів: як розпрощатися з “непроханим гостем”?

Інфекції сечовивідних шляхів: як розпрощатися з “непроханим гостем”?

Інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ)… Багатоликі та різноманітні, маніфестні й латентні, каверзні та вигадливі, ускладнені й рецидивуючі — вони завжди являють собою нелегке завдання як для лікаря, так і для пацієнта. Особливі труднощі викликає безсимптомна бактеріурія — виявлення в сечі бактерій без будь-яких клінічних симптомів, особливо у вагітних, хворих на цукровий діабет, що часом ставить у глухий кут найдосвідченого фахівця. Здавалося б, лише неускладнені ІСШ, але саме вони несуть відповідальність за 1 мільйон щорічних невідкладних звернень за медичною допомогою, 100 000 госпіталізацій пацієнтів похилого віку (Cortes-Penfeld N., 2018), саме вони докучатимуть 50% жінок у всьому світі, спричиняючи рецидиви в 20–30% випадків (Wagenlehner F., 2018).

ЛЕГКО ОТРИМАТИ — ВАЖКО ПОЗБУТИСЯ
Висока ймовірність рецидиву обумовлена великим переліком чинників ризику, що передбачають виникнення ІСШ. «Нешкідливі» поведінкові особливості (нехтування особистою гігієною, активне використання сперміцидів, часта зміна статевих партнерів та сам статевий акт, пристрасть до газованих напоїв), супутня соматична (цукровий діабет), нефро- і урологічна патологія (конкременти та обструкція сечовивідних шляхів, везікоуретральний рефлюкс, хронічна ниркова недостатність), а також деякі фізіологічні особливості (збільшення обсягу залишкової сечі, дефіцит естрогенів, похилий вік, недостатній нутритивний статус) сприяютимуть частим рецидивам ІСШ (Jhang J. 2017). Відповідно до результатів нещодавно опублікованого дослідження GESPRIT, проведеного в 5 великих європейських країнах (Німеччина, Швейцарія, Польща, Росія та Італія), щорічно один пацієнт переносить в середньому 5,15 епізодів ІСШ, проте звертається за медичною допомогою лише 2,78 разів (Wagenlehner F., 2018). Згідно з показниками тих самих авторів, відсутність вторинної профілактики пов’язана із високою ймовірністю рецидиву ІСШ: 47,4% пацієнтів переносять до 6 випадків ІСШ упродовж одного року, а в 14,4% випадків діагностується більше 12 епізодів рецидивів ІСШ.

СКЛАДНІ ПИТАННЯ ПРОФІЛАКТИКИ

На відміну від лікування гострих епізодів ІСШ, профілактичні стратегії щодо ІСШ менш вивчені й суворо не регламентуються міжнародними нормативними документами. Останнім часом Європейське урологічне суспільство в своєму «Посібнику з урологічних інфекцій» (Grabe М., 2015) передбачає наступний порядок профілактичних заходів:

  • модифікація способу життя та корекція наявних чинників ризику;
  • профілактика, що не передбачає використання антибіотиків;
  • антимікробне попередження. На жаль, ізольована модифікація способу життя (дотримання гігієни, уникнення переохолоджень, спорожнення сечового міхура до/після статевого акту, збільшення споживання рідини та харчових волокон) виявляється недостатньо ефективною.

Друга підгрупа профілактичних заходів доволі велика і передбачає прийом соку з журавлини, пробіотиків, що містять лактобактерії, d-манози, гормонозамісну терапію, імунопрофілактику з використанням вакцин, ендовезікальні інстиляції гіалуронової кислоти і хондроїтин сульфату (Grabe М., 2015).

Застосування гормональної терапії та імунопрофілактики нерідко не знаходить відгуку в серцях пацієнтів через можливі ускладнення і високу частоту розвитку небажаних явищ, тоді як переважна більшість хворих віддає пріоритет комбінованій фітотерапії або прийому пробіотиків.

ЯК ЕФЕКТИВНО ЗАПОБІГТИ РЕЦИДИВАМ?
Популярність фітотерапії в профілактиці рецидивів ІСШ продовжує неухильно зростати. Найбільше визнання у вітчизняних фахівців отримав комбінований препарат Фітолізин®, що містить кілька лікарських трав. Унікальна комбінація трави золотушника, хвоща польового і споришу, лузга цибулі ріпчастої, березового листя, коріння петрушки і любистку, кореневища пирію, насіння пажитника, ефірних олій сосни, шавлії, апельсина і м’яти перцевої надають препарату м’яку сечогінну, спазмолітичну, знеболювальну та протизапальну дію.

Легке, безболісне виведення токсичних речовин, дрібних конкрементів, патогенної мікрофлори сприяє нормалізації самопочуття, прискоренню одужання і перешкоджає виникненню рецидивів ІСШ. Фітолізин® випускається у вигляді пасти, яку перед вживанням необхідно розвести в теплій воді (1 чайна ложка пасти на ½ склянки води) і приймати 3–4 рази на добу після їжі протягом декількох місяців. Також зовсім недавно з’явилася нова форма випуску Фітолізину® — капсули, яка робить прийом препарату максимально комфортним і приємним.

Фітолізин® переконливо довів свою ефективність під час клінічних досліджень: А. Гайбулаєв (2013) і Л. Співак (2017) продемонстрували високу результативність та добру переносність препарату в лікуванні уролітіазу. Підґрунтям отриманих даних дослідники вважають той факт, що тривалість терапії Фітолізином® повинна становити не менше 2–3 місяців. Натуральний комбінований фітопрепарат Фітолізин® — це не тільки запорука приємного розставання з «непроханим гостем», а й гарант ефективної та безпечної профілактики ІСШ.

Також зовсім недавно з’явилася нова форма випуску Фітолізину® — капсули, яка робить прийом препарату максимально комфортним і приємним.

Підґрунтям отриманих даних дослідники вважають той факт, що тривалість терапії Фітолізином® повинна становити не менше 2–3 місяців.

Перелік літератури знаходиться в редакції.
Інга Луначевська

Де купити?